طراحی واجرای سقف در گذر زمان

طراحی و اجرای سقف در گذر زمان

طراحی و اجرای سقف در گذر زمان

سقف وافل یکی از طراحی‌های بسیار مدرن و زیبا برای پوشش دهی بالای ساختمان است که ظاهری پنجره‌ای دارد. همچنین باید به این موضوع توجه کرد که سقف‌های وافل از استحکام بالایی برخوردار نیستند، به همین دلیل باید از این نوع طراحی در مکان‌های خاصی که وزن زیادی به سقف وارد نمی‌شود، استفاده شود. بهترین مکان برای طراحی سقف‌های وافل مکان‌هایی مانند فرودگاه، فروشگاه‌های خاص و غیره است. ما در این مقاله به بررسی نکات و مسائل مربوط به سقف‌های وافل می‌پردازیم، به همین دلیل تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 ابتدا در سقف های تیرچه بلوک ازبلوک سیمانی که وزن نسبتا بالایی داشتند استفاده میشد و سپس در جهت کاهش وزن بلوک سفالی جایگزین آن گردید و بلوک های سفالی هم معضلات خاص خود را داشتند همچنان وزن سقف نسبتا بالا بود و عدم مقاومت و استحکام کافی در بلوک های سفالی بعضا مشکلاتی و صدماتی در حین کار به همراه داشت.

با پیشرفت تکنولوژی و ظهور یونولیت -فوم های سقفی که هم سبکتر بودند هم مقرون به صرفه جایگزین بلوک های سفالی سقف تیرچه شدند و تا حدودی انتظارات سازندگان را برآورده کرد . هر چند سقف های تیرچه یونولیت نسبت به سقف های پیشین خود بهتر بودند ولی ضعف و اشکالات آن همچنان پابرجاست  ودر این میان  با توجه به رشد و توسعه صنعت ساختمان  سقف هایی از جمله عرشه فولادی- تیردال – یوبوت – lsf  وکوبیاکس و اینتل دک و بابل دک در عرصه ساختمان سازی ظهور پیدا کردند و هر کدام از آنها مشتریان و طالب خاص خودشان را دارند.

از طرفی  با توجه به رشد صنعت پلیمر و استفاده آن در صنعت ساختمان شرکت اندیشه بنای حاتم با نام تجاری حاتم بنا متشکل از نخبگان علمی و عوامل اجرایی بنا به ضرورت استفاده از روش های نوین و یافتن روشی با کیفیت و سرعت و ایمنی بالا و همچنین قابل رقابت مالی با دیگر سقف ها قدم به عرصه تولید قالب های پلیمری غیر ماندگار وافل – قالب دو طرفه حاتم و قالب یک طرفه حاتم – و طراحی و اجرای سیستم سقف وافل حاتم نهاده است.

امروزه به جامعه مهندسی ساختمان ثابت شده است که سقف وافل دارای صلبیت بالا وعملکرد لرزه ای بهتر در مقابل نیروهای جانبی  می باشد و در دهانه های بزرگ قابل اجراست و با حذف بتن غیر سازه ای و ایجاد عملکرد یکدست با تیرها و اجرای در جای تیرچه ها و کاهش وزن کلی سازه مصرف میلگرد بهینه و اقتصادی است وبا افزایش ممان اینرسی و صلبیت سقف و اجرای یکپارچه سقف و تیرچه و تیرها کنترل ارتعاش و تغییر شکل سقف بهتر است واستقبال چشمگیر جامعه مهندسی ساختمان و کارفرمایان نشانگر برتری فنی و اقتصادی سقف وافل نسبت به دیگر سقف هاست.

این استقبال بی نظیر مسوولیت ما را در امر خطیر تولید فالب وافل حاتم سنگین تر کرده تا با تولید قالب های با کیفیت و مقاوم بتوانیم پاسخگوی اعتماد جامعه فنی و مهندسی باشیمدر پایان یادآور میگردد در آینده ای نه چندان دور خیلی از سقف ها همانند سقف های خشتی و گلی وطاق ضربی و بلوک سیمانی و بلوک سفالی از میدان اجرایی رخت برمیبندند و سقف های وافل با توجه به برتریهای ویژه میدان داری میکند.

به دوستانت هم پیشنهاد بده

طراحی و اجرای سقف در گذر زمان

Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr
Skype
Telegram
WhatsApp
Email
اینستاگرام حاتم بنا
5/5 - (1 امتیاز)