سقف وافل در کرج (فردیس)

پروژه مجتمع مسکونی رادو

سقف وافل در فردیس

پروژه لوکس مجتمع تجاری مسکونی رادو واقع در بلوار بهاران غربی فردیس، پروژه ای است در دو بلوک، در زمینی به ابعاد 86*13 متر. این پروژه دارای دو بلوک، یک زمین جنوبی و یک زمین شمالی که تجمیع شدند. ورودی بلوک شمالی پروژه از کوچه شقایق و ورودی بلوک جنوبی از کوچه نسترن می باشد.

سقف وافل در فردیس

بلوک شمالی مجتمع رادو در ابعاد 27*13، شامل یک طبقه زیرزمین با کاربری پارکینگ، طبقه همکف با کاربری تجاری و یک لابی کوچیک برای ورودی از کوچه شقایق می باشد. طبقه روی تجاری، نیم طبقه تجاری است و در ادامه 5 طبقه مسکونی شامل دو واحد مسکونی است. پشت بام هر دو بلوک دارای روف گاردن می باشد.

سقف وافل در فردیس

جهت دسترسی راحت تر به روف گاردن، آسانسور ها تا روف گاردن می روند. ارتفاع طبقه تجاری و نیم طبقه تجاری کف به کف 4 متر می باشد. بلوک جنوبی این مجتمع شامل 9 طبقه، 6 طبقه مسکونی و روف گاردن است و ورودی اصلی واحد های مسکونی و لابی اصلی از بلوک جنوبی است. بلوک جنوبی شامل 2 زیرزمین است که زیرزمین 2- شامل استخر و مشاعات و زیرزمین 1- پارکینگ می باشد. در اصل زیرزمین (پارکینگ) هر دو بلوک یکی هستند.

سقف وافل در فردیس

در بین دو بلوک شمالی و جنوبی یک حیاط 14 متری می باشد که دارای یک زیرزمین است که پارکینگ بلوک شمالی و جنوبی را به هم ارتباط میدهد.طبقه همکف بلوک جنوبی با 4 و نیم متر ارتفاع دارای سالن اجتماعات، لابی و بخش زیادی از انباری ها می باشد. چیلر ها در پشت بام بلوک جنوبی قرار دارند.مساحت کلی ساختمان 7000 مترمربع می باشد و سازه هر دو بلوک اسکلت قاب خمشی بتنی با سقف وافل است.

سقف وافل در فردیس

دهانه های سقف ها از 10 متر الی 13 مترمربع می باشد و این یعنی ستونی در وسط نداریم. طراحی معماری این پروژه (پلن کلی ، چیدمان پلن داخلی و بحث نما) به مسابقه معماری گذاشته شد و تقریبا 2 ماه به طول انجامید تا طرح برتر از طرح های ارسالی انتخاب شود. نمای کاملا مدرن، تلفیقی از آجر ، چوب، نمای کامپوزیت و سیمان است. نمای ساختمان دارای نور پردازی نما حرفه ای می باشد.

سقف وافل در فردیس

پروژه از نظر کیفیت ساخت در بهترین کیفیت ممکن ساخته می شود و از نظر معماری ، نما و خدمات رفاهی که دارا می باشد برای 22 واحد استخر در نظر گرفته شده است، بخاطر استفاده از سقف وافل و ایجاد دهانه های بلند توانستیم پارکینگ اضافه تامین شود. حیاط مرکزی ساختمان شامل فضای سبز و فضای بازی کودکان می باشد.پروژه زیر نظر یک سازنده حرفه ای با تجربه ای بالق بر 20 سال ساخته می شود و تیم حاتم بنا نقش طراحی سازه و بحث اجرای سازه بتنی با سقف وافل حاتم را دارد که به بهترین نحو ممکن در حال اجرا است. 

سقف وافل در فردیس

اجرای قاب های خمشی ویژه بتنی اجرای بسیار سخت و سنگینی است و مستلزم کنترل های دقیق و فنی در بحث طراحی، دقت بالاتری در بحث اجرا، نحوه خاموت گذاری ها، نحوه قطع میلگرد ها و نحوه بتن ریزی ها است.سیستم سازه ای که در این پروژه استفاده شده قاب خمشی ویژه است و به علت اینکه استفاده از وصله همپوشانی در میلگرد ها در قاب های خمشی ویژه مستلزم تمهیدات خاص تری است و در قاب خمشی ویژه در هر نقطه ای نمیتوان میگلرد ها را قطع کرد و وصله همپوشانی گذاشت، برای میلگرد ها از اتصالی مکانیکی (کوپلر) استفاده شده است. 

سقف وافل در فردیس

حداقل سایز میلگرد در این پروژه در طبقات پایین 25 و در بالا 22 و 18 می باشد.مزیت استفاده از کوپلر این است که مصرف میلگرد های طولی کم می شود. هزینه رزوه کردن و خرید وصله مکانیکی حدود 60 درصد هزینه وصله پوششی است که 40 درصد صرفه اقتصادی در مصرف میلگرد داشتیم و پرت میلگرد را به صفر رساندیم. وقتی از کوپلر استفاده می شود دیگر لزومی ندارد از خاموت های ویژه استفاده کنیم و در هر نقطه ای می توانیم از کوپلر استفاده کنیم و در نتیجه پرت میگلرد ها کم می شود در نتیجه پایین آمدن مصرف خاموت می گردد.

سقف وافل در فردیس

ستون ها با تراکم بالا هم از نظر میلگرد طولی و هم از نظر میلگرد عرضی می باشند و اگر همپوشانی کنیم عملا در جایی که همپوشانی می شود میلگرد ها دو برابر می شوند و باعث بالا رفتن تراکم میلگرد ها می شود و بتن ریزی به مشکل می خورد. اما وقتی از کوپلر استفاده می کنیم بتن ریزی ما راحت تر و فنی تر انجام می شود. برای ستون های پر فشار در ناحیه بحرانی ستون، تمام میگلرد های اصلی را با سنجاقی لرزه ای محسور کردیم، سنجاقی که دو سر لرزه ای می باشد. برای اینکار اول به جای خیلی از سنجاقی ها از خاموت میانی لوزی استفاده کردیم که یک لوزی 20 در 20 داخل ستون داشته باشیم که هم لوله ترمی برای پایین رفتن مشکلی نداشته باشد و از ارتفاع 1 و 20 بتن ریزی انجام شود و هم اینکه شلنگ ویبره هم جا برای پایین رفتن داشته باشد.

سقف وافل در فردیس

برای کامل ویبره خوردن و کمتر کردن خطای انسانی در 3 مرحله بدون جا به جایی پمپ بتن، بتن ریزی ستون انجام شد. بتن استفاده شده در ستون ها از نوع SCC و در 3 طبقه از هر دو بلوک از بتن اکسپوز استفاده شده است. گود برداری این پروژه که 4 ماه به طول انجامید به صورت کاملا ایمن و مهار آن به روش نیلینگ با میلگرد هایی به قطر 28 و طول 7 متر انجام شده است.در این قاب خمشی ویژه، بخاطر تعداد طبقات بالا و دهانه های بلند و اینکه تعداد ستون ها کم بود، تا 3 طبقه ستون های پر فشار اجرا شده است. ستون های پر فشار مطابق آیین نامه به ستون هایی گفته می شود که نیروی فشاری ضریب داری که به این ستون ها وارد می شود بیشتر از 30 درصد ظرفیت فشاری ستون باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به دوستانت هم پیشنهاد بده

سقف وافل در کرج (فردیس)

Telegram
WhatsApp
اینستاگرام حاتم بنا