سقف وافل چیست؟

سقف وافل، قالب وافل

سقف وافل چیست؟ سقف وافل یا مشبک (Waffle Salb) نوعی دال می باشد که در  حالات سقف وافل با قالب دوطرفه تیرچه ها در دو امتداد عمود برهم وجود دارند که روی آن دالی به ضخامت 5 تا 10 سانتیمتر قرار گرفته است. این سقف ها می توانند با یا بدون قطعات پرکننده باشند. قطعا سقف های وافل بدون قطعات پرکننده به علت صرفه جویی در مصالح و دفن نکردن مصالحی که نقش سازه ای ندارند و همچنین زیبایی منحصر به فرد آن مورد توجه جامعه مهندسین ساختمان و کارفرمایان مختلف می باشند.

سقف های مشبک (وافل) می توانند بصورت مستقیم برروی ستون ها (با یا بدون سرستون) و یا برروی تیر های متکی بر ستون ها (مخفی یا با آویز) بنشینند. یعنی وافل ها با توجه به نحوه طراحی هم می توانند در دسته دال های تخت قرار گیرند. مدلسازی دقیق این سقف ها در نرم افزار های طراحی بر خلاف سایر سقف های بتنی که امکان مدلسازی آنها بصورت دقیق وجود ندارد کمک شایانی در طراحی دقیق و بهینه آن کرده است. در نهایت طراحی دقیق و بهینه و حذف بتن غیر سازه ای که به کاهش مصرف بتن و میلگرد منجر می شود و اجرای دقیق و به دور از خطای آن و نمای زیباتر زیر سقف و ایمنی در برابر آتش سوزی، این سقف ها در تراز اولین سقف های مورد توجه کارفرمایان قرار داده است.

تفاوت قالب وافل یک طرفه با دوطرفه
تفاوت قالب وافل یک طرفه با دوطرفه
وافل از قرار می گرفته . سقف های وافل امروزه تر‌ از‌ سقف های . از وافل بر روی و در با دهانه های ، این و کاربردی. سقف‌ های‌ وافل با به کاربردشان به دو یک طرفه و دو طرفه می
 
سقف وافل یک طرفه
وافل یک طرفه سقف‌ های‌ وافل یک طرفه در دهانه های قرار می گیرند. در این ، قالب‌ ها‌ به مستطیل و به یک طرفه می کنند. در وافل یک طرفه میلگردها به یک‌ جهت‌ قرار تیرچه ها، . به همین اجرای سقف‌ های‌ یک طرفه به تر خواهد .
 
سقف وافل دو طرفه
سقف‌ های‌ وافل دوطرفه در دهانه های
قرار می گیرند . در این ، به قابلمه ای و به دوطرفه می کنند. در این تیرچه ها به قرار می گیرند. این از وافل یک طرفه و را داراست.


مزایای سقف وافل
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به دوستانت هم پیشنهاد بده

سقف وافل چیست؟

Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr
Skype
Telegram
WhatsApp
Email
اینستاگرام حاتم بنا
5/5 - (2 امتیاز)