کندگیر کننده های بتن

کندگیر کننده های بتن

افزودنی هایی وجود دارند که گیرش بتن را که با آزمایش ویکات اندازه گیری می شود، به تاخیر می اندازند. در مورد چنین افزودنی هایی در ASTM C 494-82 و  BS 5075:84 توضیح داده شده است.

کندگیر کننده های بتن در هوای خیلی گرم که زمان گیرش معمولی بتن کم می شود و همچنین برای جلوگیری از ایجاد ترک های ناشی از گیرش در بتن ریزی های متوالی، مفید می باشند. معمولا با استفاده از یک ماده افزودنی کندگیر کننده درسخت شدگی بتن تاخیر ایجاد می شود و این خاصیتی است که در ایجاد سطح پرداخت شده مفید می باشد.
دیرگیری بتن با اضافه کردن شکر، مشتقات هیدروکربنی نمک های محلول روی، برات های محلول و بعضی مواد دیگر حاصل می شود. در عمل معمولا از کندگیر کننده های بتن که در عین حال تقلیل دهنده آب هم هستند، استفاده می شود. در مورد تقلیل دهنده های آب در قسمت بعدی بحث خواهد شد.
اگر با یک کنترل دقیق 0/05 درصد وزن سیمان، شکر به بتن اضافه کنیم، حدود 4 ساعت گیرش آن را تاخیر می اندازد. نحوه تاثیر شکر بستگی به اجزاء شیمیایی سیمان و میزان شکر دارد ولی اثرات واقعی و دقیق آن و یا هر نوع دیگر کندگیر کننده ای باید با ساخت مخلوط های آزمایشی با مقدار سیمان واقعی که در عمل بکار می رود، مشخص شود. مصرف مقدار زیادی شکر، مثلا 0/2 تا 1 درصد وزن سیمان از گیرش سیمان جلوگیری بعمل آورده و این خاصیتی است که در هنگام بد کار کردن و خراب شدن مخلوط کن بتن مفید خواهد بود. اگر ماده افزودنی  دیرگیر کننده با تاخیر به بتن اضافه شود، زمان گیرش افزایش پیدا می کند. (بخصوص در بتن هایی که در آن سیمانی با C3A بالا استفاده شده است.)
مکانیزم واکنش های مانع از گیرش هنوز بطور مشخص شناخته نشده اند. افزودنی های فوق رشد کریستال ها یا میزان کریستاله شدن ترکیبات را کاهش می دهند. بنابراین نسبت به زمانی که دیرگیر کننده وجود ندارد، مانع موثری برای ادامه هیدراتاسیون وجود دارد. در مقایسه با بتنی که در آن از افزودنی دیرگیر کننده استفاده نشده، استفاده از دیرگیر کننده ها مقاومت اولیه بتن را کاهش می دهد، اما چون بعدا افزایش مقاومت بتن سریع تر است، مقاومت دراز مدت بتن چندان تفاوتی نمی کند. اگر چه دیرگیر کننده ها به علت طولانی بودن مرحله تخمیری، ممکن است سبب افزایش انقباض پلاستیک بتن بشوند، لیکن انقباض ناشی از خشک شدن ناچیز می گردد.

منبع: سقف وافل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به دوستانت هم پیشنهاد بده

کندگیر کننده های بتن

Telegram
WhatsApp